Subiektywnym

okiem

Raczyńskiego

Blog osobisty Marcina Raczyńskiego

Ostatnie artykuły

06 marzec 2016

Góra Jatki w Mieroszowie kryje w sobie fabrykę?

Od września ubiegłego roku gmina Mieroszów weryfikuje informacje dotyczące istnienia podziemnego kompleksu w górze Jatki, na pograniczu Mieroszowa i Kowalowej. Przekazy historyczne wskazują bowiem, że więźniowie obozu pracy przymusowej AL Friedland (filia obozu koncentracyjnego Gross Rosen, która znajdowała sie w Mieroszowie w latach 1944-1945), oprócz pracy w mieroszowskiej fabryce VDM (Vereinigte Deutsche Metallwerke) przy produkcji śmigieł samolotowych, pracowali również w pobliżu góry Jatki. Nie było jednak wiadomo co tam wykonywali.

Po otrzymaniu wszystkich stosownych pozwoleń, jesienią 2015 roku rozpoczęliśmy pierwsze prace polegające na nieinwazyjnych badaniach miejsc, gdzie potencjalnie mogły znajdować się wejścia do kompleksu. Wyniki nie były jednoznaczne. 

W kwietniu 2016 roku do współpracy zaprosiliśmy profesjonalistów z Grupy Poszukiwawczej RIESE. Podpisaliśmy stosowne porozumienie dotyczące wspólnych działań i partnerskiej współpracy przy wspieraniu przedsięwzięć eksploracyjnych, wydawniczych, informacyjnych oraz innych mających na celu propagowanie historii oraz dziedzictwa narodowego - w szczególności Ziemi Mieroszowskiej. Chwilę później, zupełnie przypadkiem, nastąpił przełom w szukaniu informacji na temat góry Jatki.

jerzy kliger Mieroszow 2016 1Spotkanie z byłym więźniem AL Friedland Jerzym Kligerem w mieroszowskim magistracie odbyło się przy udziale członków Grupy Poszukiwawczej RIESE, konserwatora zabytków Marka Kowalskiego oraz radnego Gminy Mieroszów Dariusza Szmulika.

 

Otóż w czerwcu bieżącego roku, do Mieroszowa przyjechał naoczny świadek tragicznych wydarzeń związanych z istnieniem AL Friedland - więzień tego obozu, pan Jerzy Kliger (92 l.). Pan Kliger do AL Friedland został przetransportowany z obozu w Auschwitz w 1944 r. jako fachowiec ślusarz. Ze szczegółami opowiedział jak wyglądało codzienne, trudne życie w mieroszowskiej filii Gross-Rosen. Najbardziej zaskakująca była jednak informacja, że pan Jerzy jako jeden z 20 wybranych więźniów pracował wewnątrz góry Jatki.

Podczas wizji terenowej, w której uczestniczyli członkowie Grupy Poszukiwawczej Riese oraz konserwator zabytków, Pan Jerzy Kliger dokładnie wskazał miejsce, gdzie codziennie wchodził do sztolni wydrążonej w górze Jatki. Twierdzi, że w bocznym pomieszczeniu odchodzącym od sztolni głównej (takich pomieszczeń w kompleksie było ponoć wiele), wykonywał z aluminium część do rakiety V2. Ostatni raz przy swoim stanowisku pracy w górze Jatki był 5 maja 1945 roku. Pan Kliger twierdzi, że 6 lub 7 maja w obozie słychać było wybuchy, które świadczyłyby, iż Niemcy zasypywali i maskowali wejścia do sztolni. 9 maja 1945 r. do Mieroszowa wkroczyli żołnierze radzieccy.

W jednej z rozmów Pan Jerzy Kliger powiedział, że jego marzeniem jest zobaczyć raz jeszcze swoje miejsce pracy w górze Jatki. Chce się przekonać czy dobrze pamięta w jaki sposób odłożył swoje narzędzia... 

jerzy kliger Mieroszow 2016 2Pan Jerzy Kliger w miejscu gdzie stał obóz AL Friedland opisuje rozmieszczenie baraków i innych budynków, jak kuchnia czy prysznice. Po prawej stronie widać górę Jatki. Na zdjęciu z burmistrzem Mieroszowa Marcinem Raczyńskim oraz prezesem Grupy Poszukiwawczej RIESE Piotrem Kałużą, czerwiec 2016.

 

Na początku lipca br. Gmina Mieroszów wystąpiła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz do Nadleśnictwa Wałbrzych z wnioskami o uzyskanie pozwoleń na przeprowadzenie inwazyjnych prac eksploracyjnych polegajacych na odsłonięciu wskazanego przez Jerzego Kligera wejścia do sztolni w górze Jatki. Gdyby informacje przekazane przez naocznego świadka potwierdziły się, byłaby to duża sensacja - a tego życzę sobie oraz wszystkim mieszkańcom Mieroszowa. Prace chcemy przeprowadzić do końca tego roku.

Free Joomla! template by Age Themes

Personal Trainer Certification